LeKi:n yleisurheilumestaruuskilpailut 4.8.2022 - tulokset

LeKi:n yleisurheilumestaruudet ratkottiin lämpimässä, mutta tuulisessa säässä. Lajisuorituksen teki 141 (102 + 38) urheilijaa.

Seuraavassa kisan tulokset.

LeKi:n yleisurheilumestaruuskilpailut
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
04.08.2022

M 100m
1)   Atte Sormunen                    UudKK                     11,41             
2)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  11,54             
3)   Mikko Mäkipää                    IkaalU                    11,62             
4)   Aku Kallio                       LempKiYU                  11,94             
5)   Aleksi Jokela                    TammRy                    12,03             
6)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  12,21             
7)   Niklas Piirainen                 LempKiYU                  12,27             
8)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  12,29             
9)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  12,61             
10)  Janne Kuusela                    TammRy                    12,70             
11)  Jesse Salo                       LempKiYU                  12,87             
12)  Nooa Hyvärinen                   TampPy                    13,09             
13)  Juho Touru                       LoimLei                   13,25             
     Aleksi Kuusinen                  ViipU                     DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,8
1)   Atte Sormunen                    UudKK                     11,41             
2)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  11,54             
3)   Mikko Mäkipää                    IkaalU                    11,62             
4)   Aku Kallio                       LempKiYU                  11,94             
5)   Aleksi Jokela                    TammRy                    12,03             
6)   Niklas Piirainen                 LempKiYU                  12,27             
     Aleksi Kuusinen                  ViipU                     DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,5
1)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  12,21             
2)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  12,29             
3)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  12,61             
4)   Janne Kuusela                    TammRy                    12,70             
5)   Jesse Salo                       LempKiYU                  12,87             
6)   Nooa Hyvärinen                   TampPy                    13,09             
7)   Juho Touru                       LoimLei                   13,25             

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1)   Krista Lehti                     LempKiYU                  12,97             
2)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  13,78             
3)   Sohvi Kenttälä                   VehmU                     14,01             

M 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  53,12             
2)   Aku Kallio                       LempKiYU                  53,98             
3)   Otso Luodeslampi                 LempKiYU                  54,79             
4)   Eero Ranta                       LempKiYU                  55,21             
5)   Jesse Salo                       LempKiYU                  55,61             
6)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  55,94             
7)   Janne Kuusela                    TammRy                    57,80             

N 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1)   Aino Eno                         TampU                     1.03,70           

M Kuula
Loppukilpailu
1)   Lauri Laasala                    ToijVau                   12,68             
     12,68  x      x      12,55  x      x      

2)   Matti Saunanen                   IkaalU                    8,27              
     7,97   8,12   7,56   8,27   x      x      

3)   Aku Kallio                       LempKiYU                  8,18              
     7,13   7,37   8,18   -      -      -      

     Teemu Salminen                   ToijVau                   DNS               

N Kuula
Loppukilpailu
1)   Pinja Lehtinen                   LempKiYU                  9,30              
     8,76   9,25   8,99   9,30   x      9,26   

2)   Hanna-Mari Heinonen              ToijVau                   8,51              
     8,28   8,02   x      8,51   x      x      

     Melanie Soukko                   IkaalU                    DNS               

P5 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1)   Konsta Toivola                   LempKiYU                  10,54             
2)   Felix Rosenberg                  LempKiYU                  11,23             
3)   Eemil Lehtinen                   LempKiYU                  11,25             
4)   Oiva Vuorio                      LempKiYU                  11,44             
5)   Noa Löfroos-Hirvonen             LempKiYU                  11,54             
6)   Niilo Honkanen                   LempKiYU                  11,88             
     Matias Hassinen                  LempKiYU                  DNS               

T5 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1)   Nora Pohtio                      LempKiYU                  9,63              
2)   Hilla Lahti                      LempKiYU                  10,18             
3)   Anni Yläsuo                      LempKiYU                  10,19             
4)   Anni Ahti                        LempKiYU                  10,69             
5)   Pihla Arpiainen                  LempKiYU                  11,08             
6)   Ellinoora Rastas                 LempKiYU                  11,27             
7)   Elsi Rantanen                    LempKiYU                  11,94             
     Nella Peltola                    LempKiYU                  DNS               

P5 Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Fabian Järnström                 LempKiYU                  11,44             
     11,44  9,52   

2)   Oiva Vuorio                      LempKiYU                  8,80              
     8,80   8,23   

3)   Niilo Honkanen                   LempKiYU                  8,22              
     6,77   8,22   

4)   Noa Löfroos-Hirvonen             LempKiYU                  6,09              
     4,94   6,09   

5)   Konsta Toivola                   LempKiYU                  5,32              
     5,17   5,32   

6)   Felix Rosenberg                  LempKiYU                  4,00              
     3,60   4,00   

7)   Eemil Lehtinen                   LempKiYU                  2,99              
     2,72   2,99   

     Matias Hassinen                  LempKiYU                  DNS               

T5 Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Hilla Lahti                      LempKiYU                  4,47              
     4,47   3,30   

2)   Elsi Rantanen                    LempKiYU                  4,45              
     2,89   4,45   

3)   Pihla Arpiainen                  LempKiYU                  3,60              
     3,56   3,60   

4)   Anni Yläsuo                      LempKiYU                  3,43              
     3,11   3,43   

5)   Ellinoora Rastas                 LempKiYU                  3,40              
     3,00   3,40   

6)   Anni Ahti                        LempKiYU                  3,15              
     2,49   3,15   

     Nella Peltola                    LempKiYU                  DNS               

P6 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1)   Julius Ruutiainen                LempKiYU                  8,22              
2)   Niilo Hiljanen                   LempKiYU                  8,56              
3)   Max Okkola                       LempKiYU                  8,79              
4)   Ville Kalliomäki                 LempKiYU                  9,48              
5)   Luka Salminen                    LempKiYU                  9,93              
6)   Niila Vehniäinen                 LempKiYU                  9,93              

T6 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Freija Nikkanen                  LempKiYU                  9,17              
2)   Maisa Miinalainen                LempKiYU                  9,53              
3)   Alexa Rosenberg                  LempKiYU                  9,90              

P6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Niilo Hiljanen                   LempKiYU                  2,42              
     2,42   1,70   2,36   
                         
2)   Julius Ruutiainen                LempKiYU                  2,38              
     2,26   2,34   2,38   
                          
3)   Niila Vehniäinen                 LempKiYU                  1,95              
     1,95   1,64   1,55   
                          
4)   Luka Salminen                    LempKiYU                  1,91              
     1,91   1,88   1,81   
                          
5)   Ville Kalliomäki                 LempKiYU                  1,59              
     1,59   x      1,42   
                          
     Max Okkola                       LempKiYU                  DNS               

T6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Freija Nikkanen                  LempKiYU                  1,99              
     1,95   1,99   1,95   
                          
2)   Maisa Miinalainen                LempKiYU                  1,85              
     1,55   1,75   1,85   
                          
3)   Alexa Rosenberg                  LempKiYU                  1,53              
     1,24   1,46   1,53   
                          

P7 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   Klaus Salmus                     Ei lisenssiä              8,06              
2)   Matias Toivola                   LempKiYU                  8,27              
3)   Harri Knuuti                     LempKiYU                  8,27              
4)   Leo Lahti                        LempKiYU                  8,45              

T7 40m
1)   Vilja Eskola                     OrivPo                    7,65              
2)   Liina Tytykoski                  LempKiYU                  7,71              
3)   Sara Sandhu                      LempKiYU                  8,11              
4)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  8,35              
5)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  8,36              
6)   Elli Ravantti                    LempKiYU                  8,47              
7)   Neea Mikkola                     LempKiYU                  8,53              
8)   Elsa Holmberg                    LempKiYU                  8,74              
9)   Alisa Tuurinkoski                LempKiYU                  8,89              
10)  Lotta Peltola                    LempKiYU                  9,25              
11)  Fiona Järnström                  LempKiYU                  9,30              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,8
1)   Vilja Eskola                     OrivPo                    7,65              
2)   Liina Tytykoski                  LempKiYU                  7,71              
3)   Sara Sandhu                      LempKiYU                  8,11              
4)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  8,35              
5)   Elli Ravantti                    LempKiYU                  8,47              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,5
1)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  8,36              
2)   Neea Mikkola                     LempKiYU                  8,53              
3)   Elsa Holmberg                    LempKiYU                  8,74              
4)   Alisa Tuurinkoski                LempKiYU                  8,89              
5)   Lotta Peltola                    LempKiYU                  9,25              
6)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  9,30              

P7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Klaus Salmus                     Ei lisenssiä              2,58              
     x      2,34   2,58   
                          
2)   Leo Lahti                        LempKiYU                  2,16              
     2,16   2,15   1,82   
                          
3)   Matias Toivola                   LempKiYU                  2,01              
     1,76   2,01   1,79   
                        
T7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Vilja Eskola                     OrivPo                    2,90              
     2,90   2,84   2,86   
                          
2)   Liina Tytykoski                  LempKiYU                  2,71              
     2,50   2,71   2,43   
                          
3)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  2,53              
     2,53   2,46   2,45   
                          
4)   Alisa Tuurinkoski                LempKiYU                  2,29              
     2,29   2,20   2,08   
                          
5)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  2,28              
     2,24   2,17   2,28   
                          
6)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  2,26              
     2,26   2,19   2,18   
                          
7)   Elsa Holmberg                    LempKiYU                  2,22              
     2,19   2,22   1,82   
                          
8)   Elli Ravantti                    LempKiYU                  2,18              
     2,16   1,87   2,18   
                          
9)   Neea Mikkola                     LempKiYU                  2,17              
     2,12   2,17   2,12   
                         
10)  Lotta Peltola                    LempKiYU                  1,81              
     x      1,81   1,74   
                          
     Sara Sandhu                      LempKiYU                  DNS               

P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1)   Antti Isotalo                    LempKiYU                  7,08              
2)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  7,12              
3)   Leo Pirhonen                     LempKiYU                  7,28              
4)   Leo Lipponen                     LempKiYU                  7,37              
5)   Kristian Järnström               LempKiYU                  7,84              
6)   Jooa Mäkinen                     LempKiYU                  7,90              
7)   Kalle Hakala                     LempKiYU                  8,49              
8)   Luukas Tuovinen                  LempKiYU                  8,81              

T9 40m
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  6,96              
2)   Milja Häkli                      TampPy                    7,13              
3)   Meeri Aro                        HKV                       7,84              
4)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  7,88              
5)   Elvi Similä                      LempKiYU                  8,28              
6)   Iida Koivisto                    LempKiYU                  8,35              
7)   Enni Luimula                     LempKiYU                  8,40              
8)   Aava Tuurinkoski                 LempKiYU                  8,50              
9)   Taika Tuulimo                    LempKiYU                  8,53              
10)  Noora Eloranta                   LempKiYU                  8,61              
11)  Saara Miinalainen                LempKiYU                  8,75              
12)  Viivi Malhonen                   LempKiYU                  8,80              
13)  Lumi Lahtinen                    LempKiYU                  8,89              
14)  Selma Eleinen                    LempKiYU                  8,99              
     Maija Patrikainen                LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -3,6
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  6,96              
2)   Milja Häkli                      TampPy                    7,13              
3)   Meeri Aro                        HKV                       7,84              
4)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  7,88              
5)   Aava Tuurinkoski                 LempKiYU                  8,50              
6)   Taika Tuulimo                    LempKiYU                  8,53              
7)   Noora Eloranta                   LempKiYU                  8,61              
8)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  8,99              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,1
1)   Elvi Similä                      LempKiYU                  8,28              
2)   Iida Koivisto                    LempKiYU                  8,35              
3)   Enni Luimula                     LempKiYU                  8,40              
4)   Saara Miinalainen                LempKiYU                  8,75              
5)   Viivi Malhonen                   LempKiYU                  8,80              
6)   Lumi Lahtinen                    LempKiYU                  8,89              
     Maija Patrikainen                LempKiYU                  DNS               

P9 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  1.17,57           
2)   Antti Isotalo                    LempKiYU                  1.17,64           
3)   Leo Pirhonen                     LempKiYU                  1.26,21           
4)   Leo Lipponen                     LempKiYU                  1.27,94           
5)   Kristian Järnström               LempKiYU                  1.28,11           
6)   Luukas Tuovinen                  LempKiYU                  1.50,82           
     Kalle Hakala                     LempKiYU                  DNS               

T9 400m
1)   Milja Häkli                      TampPy                    1.19,15           
2)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  1.21,20           
3)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  1.32,87           
4)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  1.39,95           
5)   Lumi Lahtinen                    LempKiYU                  1.40,88           
6)   Aava Tuurinkoski                 LempKiYU                  1.44,07           
7)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  1.44,77           
8)   Iida Koivisto                    LempKiYU                  1.46,28           
9)   Elvi Similä                      LempKiYU                  1.46,46           
10)  Saara Miinalainen                LempKiYU                  1.57,95           
11)  Viivi Malhonen                   LempKiYU                  2.07,76           
     Maija Patrikainen                LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,3
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  1.21,20           
2)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  1.32,87           
3)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  1.39,95           
4)   Lumi Lahtinen                    LempKiYU                  1.40,88           
5)   Aava Tuurinkoski                 LempKiYU                  1.44,07           
6)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  1.44,77           
7)   Saara Miinalainen                LempKiYU                  1.57,95           

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,6
1)   Milja Häkli                      TampPy                    1.19,15           
2)   Iida Koivisto                    LempKiYU                  1.46,28           
3)   Elvi Similä                      LempKiYU                  1.46,46           
4)   Viivi Malhonen                   LempKiYU                  2.07,76           
     Maija Patrikainen                LempKiYU                  DNS               

P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  100               
     75     80     85     90     95     100    103    
     o      o      xo     o      o      o      xxx    

2)   Antti Isotalo                    LempKiYU                  100               
     80     85     90     95     100    103    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Leo Pirhonen                     LempKiYU                  90                
     85     90     95     
     o      o      xxx    

4)   Leo Lipponen                     LempKiYU                  90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      xo     o      xxx    

5)   Luukas Tuovinen                  LempKiYU                  70                
     70     75     
     xo     xxx    


T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  118               
     100    103    110    115    118    121    
     o      o      o      o      o      xxx    

2)   Aava Tuurinkoski                 LempKiYU                  95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

2)   Meeri Aro                        HKV                       95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xx-    

4)   Enni Luimula                     LempKiYU                  85                
     75     80     85     90     
     o      o      o      xxx    

5)   Saara Miinalainen                LempKiYU                  85                
     75     80     85     90     
     o      o      xxo    xxx    

6)   Iida Koivisto                    LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     o      o      o      xxx    

6)   Taika Tuulimo                    LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     o      o      o      xxx    

8)   Elvi Similä                      LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     xo     o      xo     xxx    

9)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  75                
     70     75     80     
     o      o      xxx    

     Maija Patrikainen                LempKiYU                                    
     70     
     DNS    

P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Luka Laurila                     LeKi                      9,39              
2)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  9,44              
3)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  9,84              
4)   Elias Ikola                      LempKiYU                  10,09             
5)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  10,21             
6)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  10,30             
7)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  10,36             
8)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  10,81             

T11 60m
1)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  9,60              
2)   Kerttu Rantanen                  LempKiYU                  9,81              
3)   Hilla Karppinen                  LempKiYU                  9,81              
4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  10,07             
5)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  10,09             
6)   Alisa Pirhonen                   LempKiYU                  10,20             
7)   Hilla Knuuti                     LempKiYU                  10,23             
8)   Peppi Aalto                      LempKiYU                  10,59             
9)   Aino Ahti                        LempKiYU                  10,78             
10)  Enni Harmaala                    LempKiYU                  11,06             
11)  Minea Luimula                    LempKiYU                  11,58             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  9,60              
2)   Kerttu Rantanen                  LempKiYU                  9,81              
3)   Hilla Karppinen                  LempKiYU                  9,81              
4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  10,07             
5)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  10,09             
6)   Alisa Pirhonen                   LempKiYU                  10,20             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3
1)   Hilla Knuuti                     LempKiYU                  10,23             
2)   Peppi Aalto                      LempKiYU                  10,59             
3)   Aino Ahti                        LempKiYU                  10,78             
4)   Enni Harmaala                    LempKiYU                  11,06             
5)   Minea Luimula                    LempKiYU                  11,58             

P11 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,5
1)   Luka Laurila                     LeKi                      1.17,26           
2)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  1.21,83           
3)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  1.21,85           
4)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  1.21,97           
5)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  1.26,78           
6)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  1.33,65           
7)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  1.37,85           

T11 400m
1)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  1.17,36           
2)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  1.19,82           
3)   Peppi Aalto                      LempKiYU                  1.21,38           
4)   Hilla Knuuti                     LempKiYU                  1.23,44           
5)   Kerttu Rantanen                  LempKiYU                  1.23,76           
6)   Aino Ahti                        LempKiYU                  1.25,03           
7)   Hilla Karppinen                  LempKiYU                  1.26,14           
8)   Alisa Pirhonen                   LempKiYU                  1.28,46           
9)   Minea Järnström                  LempKiYU                  1.33,17           

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,6
1)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  1.17,36           
2)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  1.19,82           
3)   Hilla Knuuti                     LempKiYU                  1.23,44           
4)   Aino Ahti                        LempKiYU                  1.25,03           
5)   Alisa Pirhonen                   LempKiYU                  1.28,46           

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,3
1)   Peppi Aalto                      LempKiYU                  1.21,38           
2)   Kerttu Rantanen                  LempKiYU                  1.23,76           
3)   Hilla Karppinen                  LempKiYU                  1.26,14           
4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  1.33,17           

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  31,39             
     29,89  31,39  29,12  27,17  

2)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  21,94             
     16,61  21,94  17,96  18,14  

3)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  20,53             
     19,92  17,92  20,53  16,73  

4)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  19,08             
     19,08  15,75  -      13,61  

5)   Elias Ikola                      LempKiYU                  18,46             
     16,69  18,17  13,14  18,46  

6)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  16,85             
     16,30  16,83  16,08  16,85  

7)   Kristian Järnström               LempKiYU                  13,79             
     11,77  11,43  13,16  13,79  

8)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  13,32             
     13,32  -      11,31  11,17  

9)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  11,52             
     11,00  10,89  11,52  -      

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Minea Järnström                  LempKiYU                  19,61             
     16,15  19,24  17,30  19,61  

2)   Aino Ahti                        LempKiYU                  16,84             
     -      16,84  16,00  15,49  

3)   Enni Harmaala                    LempKiYU                  16,09             
     14,02  14,47  13,83  16,09  

4)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  15,76             
     14,73  14,60  15,11  15,76  

5)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  14,89             
     14,89  12,69  14,11  11,95  

6)   Kerttu Rantanen                  LempKiYU                  11,21             
     9,35   11,21  10,03  8,25   

P13 60m
1)   Elis Sundholm                    HKV                       8,32              
2)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  8,67              
3)   Joonas Kolehmainen               LempKiYU                  8,92              
4)   Samu Tulasalo                    TampPy                    9,10              
5)   Urho Aro                         HKV                       9,46              
6)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  9,56              
7)   Elias Eskola                     TampPy                    9,75              
8)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  10,42             
9)   Miska Mänty                      LempKiYU                  10,92             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,7
1)   Elis Sundholm                    HKV                       8,32              
2)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  8,67              
3)   Joonas Kolehmainen               LempKiYU                  8,92              
4)   Samu Tulasalo                    TampPy                    9,10              
5)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  9,56              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,4
1)   Urho Aro                         HKV                       9,46              
2)   Elias Eskola                     TampPy                    9,75              
3)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  10,42             
4)   Miska Mänty                      LempKiYU                  10,92             

T13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Minja Kautto                     LempKiYU                  9,45              
2)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  9,97              
3)   Maija Häkli                      TampPy                    10,06             
4)   Senni Rantala                    LempKiYU                  10,40             
5)   Anni Nuora                       LempKiYU                  10,40             
6)   Säde Rasinmäki                   LempKiYU                  10,48             

P13 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  1.09,83           
2)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  1.12,35           
3)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  1.16,01           
4)   Miska Mänty                      LempKiYU                  1.16,70           
     Joonas Kolehmainen               LempKiYU                  DNS               

T13 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Eevi Kölhi                       HämeenlTa                 1.08,20           
2)   Minja Kautto                     LempKiYU                  1.12,71           
3)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  1.15,76           
4)   Maija Häkli                      TampPy                    1.16,14           
5)   Aada Kölhi                       HämeenlTa                 1.18,67           
6)   Senni Rantala                    LempKiYU                  1.24,59           

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  9,22 -1,6          
     9,22   9,12   8,84   9,05   
     -1,6   -0,1   -0,1   -1,3   

2)   Elis Sundholm                    HKV                       8,93 +1,2          
     8,93   8,50   -      -      
     +1,2   -2,1                 

3)   Urho Aro                         HKV                       8,63 -0,8          
     x      8,63   x      8,36   
     -0,1   -0,8   -0,1   -1,1   

4)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  7,59 -1,3          
     7,25   7,32   7,59   7,37   
     +1,4   -1,0   -1,3   -1,1   

5)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  7,43 -1,2          
     7,35   7,43   7,38   7,02   
     -0,1   -1,2   -1,1   -1,1   

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Minja Kautto                     LempKiYU                  8,96 -0,7          
     8,76   8,14   8,34   8,96   
     +0,7   -0,5   -2,4   -0,7   

2)   Jessi Saloniemi                  TampPy                    8,52 +0,0          
     8,27   8,52   8,40   8,05   
     +0,0   +0,0   -0,8   -1,1   

3)   Senni Rantala                    LempKiYU                  8,25 +0,1          
     7,23   8,25   7,65   7,81   
     -1,1   +0,1   -0,1   -1,1   

4)   Tiana Huhtala                    ForssSa                   8,24 -0,9          
     8,22   8,24   x      7,55   
     -1,7   -0,9   -1,2   -1,5   

5)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  8,21 -1,3          
     8,13   7,86   7,78   8,21   
     -1,7   -0,9   -0,3   -1,3   

6)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  7,82 -0,1          
     7,82   7,69   x      x      
     -0,1   +0,0   -1,3   -0,3   

7)   Meeri Aro                        HKV                       6,51 +0,6          
     6,51   6,35   6,16   6,24   
     +0,6   -0,9   -0,7   -0,3   

     Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  9,08 -0,1          
     9,08   9,04   8,70   8,64   
     -0,1   -1,0   -1,4   -1,3   

     Mandi Viljamaa                   LempKiYU                  9,42 -1,1          
     9,13   9,25   9,26   9,42   
     +0,3   +0,1   -0,7   -1,1   


P15 100m

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  13,43             
2)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  13,45             
3)   Juuli Saloniemi                  TampPy                    13,88             
4)   Vilma Toivonen                   LoimLei                   14,33             
5)   Olivia Oksjoki                   LempKiYU                  14,54             
6)   Minea Laukkanen                  LempKiYU                  14,83             

P15 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  1.04,22           
2)   Aapo Niittyaro                   LempKiYU                  1.05,50           

T15 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,3
1)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  1.09,04           
2)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  1.16,61           

P15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Miro Valtonen                    IkurinVi                  53,63             
     x      51,35  x      x      53,63  x      

2)   Oskari Rosenblad                 LempKiYU                  19,98             
     19,98  16,27  x      17,09  18,00  x      

T15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Rebekka Petro                    HämeenlTa                 39,43             
     39,43  37,59  35,09  37,79  38,91  38,63  

2)   Vilma Toivonen                   LoimLei                   32,50             
     x      32,50  27,61  x      x      x      

3)   Mandi Viljamaa                   LempKiYU                  25,49             
     18,40  25,49  x      22,73  x      x      

4)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  24,87             
     x      21,00  21,36  24,87  x      x      

5)   Sonja Koskela                    VantSa                    22,55             
     x      20,98  x      21,50  22,55  x      

6)   Ella Rajala                      LempKiYU                  17,06             
     x      16,08  x      16,75  17,06  x      

7)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  13,72             
     x      13,72  12,28  11,29  13,55  12,61  

     Peppi Vehmaa                     UrjU                      NM                
     x      x      x      x      x      x      

M17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Juho Touru                       LoimLei                   61,01             
     61,01  x      x      x      56,30  51,72  

2)   Jesse Salo                       LempKiYU                  37,85             
     29,52  x      37,54  x      37,18  37,85  

3)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  37,49             
     31,04  37,49  36,99  x      35,55  34,11  

4)   Niklas Piirainen                 LempKiYU                  34,86             
     32,76  x      x      x      x      34,86  


N17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Rebekka Petro                    HämeenlTa                 42,18             
     41,67  38,14  42,18  40,50  x      40,09  

2)   Ella Rajala                      LempKiYU                  20,74             
     20,37  20,74  x      20,41  x      20,36  

M19 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Tuomas Närhi                     LempKiYU                  64,09             
     x      x      64,09  x      -      x      

N19 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Kaisla Olkkola                   HKV                       31,04             
     31,04  x      x      x      x      x