Lempäälän yleisurheilumestaruuskilpailut 9.9.2020 tulokset

Lempäälän yleisurheilumestaruuskilpailut keräsivät lähes 140 osallistujaa. Tällä kertaa kisoja käytiin sateisissa olosuhteissa ja loppuillasta komeassa stadionvalaistuksessa.

Kisojen nimekkäin osallistuja oli naisten 800m kisassa Turun Urheiluliiton Viola Westling, Kalevan Kisojen hopeamitalisti ja Ruotsi-ottelun edustaja. LeKi Yleisurheilun oma maaotteluedustaja Santtu Heikkinen kukitettiin kisojen aluksi Lempäälän kunnan toimesta.

Lempäälän yleisurheilumestaruuskilpailut
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
09.09.2020

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,3
1)   Aleksi Kuusinen                  TampPy                    11,41             
2)   Vesa Kittilä                     PyhäjWi                   11,73             
3)   Joni Järvinen                    LahdA                     11,80             
4)   Väinö Pekkola                    RuotsKi                   12,47             


N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Monamaria Pyhältö                TampPy                    13,24             
2)   Pinja Lehtinen                   LempKiYU                  13,38             
3)   Sohvi Kenttälä                   VehmU                     13,75             
4)   Anni Tiensuu                     LempKiYU                  14,20             
5)   Emmi Pohjolainen                 LauttLu                   14,30             
     Ilona Luoma                      TampPy                    DNS               


M 800m

N 800m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Viola Westling                   TuUL                      2.10,51           
2)   Minea Lindén                     LoimLei                   2.15,68           
3)   Enni Jarvala                     KU-58                     2.17,89           
4)   Veera Mattila                    VammsVoi                  2.21,46           
5)   Veronika Virtapohja              TampPy                    2.23,56           
6)   Ida Kannisto                     TampU                     2.23,81           
7)   Andrea Lilja                     VasaIS                    2.27,58           
8)   Ellanoora Haapalehto             LempKiYU                  2.28,44           
9)   Alisa Pennanen                   ForssSa                   2.30,66           
10)  Ida-Sofia Simola                 HämeenlTa                 2.33,26           
11)  Siiri Heiskanen                  TampU                     2.33,49           
12)  Emma Ranta                       LempKiYU                  2.34,80           
13)  Pauliina Koivuniemi              VammsVoi                  2.44,69           
14)  Katriina Laurila                 VammsVoi                  2.51,90           


N 1500m

M 3000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Oskari Kangasniemi               IkaalU                    8.45,65           
2)   Samuli Kero                      VammsVoi                  9.42,38           
3)   Riku-Antti Naskali               KylmäkVei                 9.47,67           
4)   Roope Niskanen                                             10.12,22          
     Aleksi Nokkanen                  ViipU                     DNS               
     Nuutti Lintunen                  TampPy                    DNS               


M Korkeus
Loppukilpailu
1)   Matias Mustonen                  LempKiYU                  205               
     170    175    180    185    190    195    200    205    210    
     o      -      o      -      o      o      o      xo     xxx    

2)   Valtteri Välimäki                UudKK                     200               
     170    175    180    185    190    195    200    205    
     o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Jesse Huttunen                   SavitU                    200               
     170    175    180    185    190    195    200    205    
     o      -      o      -      o      o      xxo    xxx    

4)   Teemu Laurikainen                OrivPo                    195               
     170    175    180    185    190    195    200    
     o      xo     o      o      -      xo     xxx    

5)   Matti Saunanen                   IkaalU                    140               
     125    130    135    140    145    
     o      o      xxo    xo     xxx    



N Korkeus
Loppukilpailu
1)   Venla Pulkkanen                  LahdA                     170               
     160    165    170    175    
     o      xo     o      xxx    

2)   Pinja Lehtinen                   LempKiYU                  150               
     140    145    150    155    
     o      o      o      xxx    

3)   Emmi Pohjolainen                 LauttLu                   140               
     135    140    145    
     o      o      xxx    



M Keihäs
Loppukilpailu
1)   Juha Närhi                       LempKiYU                  52,93             
     45,34  47,70  46,15  46,31  x      52,93  

2)   Leevi Lipponen                   LempKiYU                  44,97             
     x      44,97  43,55  x      -      -      

3)   Tuomas Närhi                     LempKiYU                  42,84             
     41,93  x      x      41,72  41,25  42,84  

4)   Santtu Heikkinen                 LempKiYU                  42,52             
     39,20  39,89  33,22  40,09  39,96  42,52  

5)   Manu Mäenpää                     LempKiYU                  41,77             
     41,37  x      41,77  40,21  x      x      

6)   Hannu Niemelä                    LempKiYU                  28,83             
     25,98  27,95  28,35  27,23  28,83  -      

7)   Matti Saunanen                   IkaalU                    27,72             
     24,09  26,12  26,78  27,09  27,72  26,58  



N Keihäs

P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Touko Korpela                    ValkHa                    6,85              
2)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  7,35              
3)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  7,37              
4)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  7,53              
5)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  7,78              
6)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  7,87              
7)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  8,95              


T9 40m
1)   Pinja Luontila                   TampPy                    6,62              
2)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  7,38              
3)   Jessi Saloniemi                  TampPy                    7,39              
4)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  7,39              
5)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  7,40              
6)   Minea Järnström                  LempKiYU                  7,55              
7)   Iida Taini                       KaipVi                    7,65              
8)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  7,77              
9)   Aino Ahti                        LempKiYU                  7,95              
10)  Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  8,28              
11)  Minea Luimula                    LempKiYU                  8,46              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,2
1)   Pinja Luontila                   TampPy                    6,62              
2)   Jessi Saloniemi                  TampPy                    7,39              
3)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  7,39              
4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  7,55              
5)   Iida Taini                       KaipVi                    7,65              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,3
1)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  7,38              
2)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  7,40              
3)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  7,77              
4)   Aino Ahti                        LempKiYU                  7,95              
5)   Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  8,28              
6)   Minea Luimula                    LempKiYU                  8,46              


P9 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  4.46,07           
2)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  5.10,60           
3)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  5.10,77           


T9 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Iida Taini                       KaipVi                    4.10,63           
2)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  4.41,96           
3)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  4.45,17           
4)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  4.46,82           
5)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  5.13,94           


P9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Touko Korpela                    ValkHa                    3,76              
     3,76   3,74   3,75   
                          

2)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  3,30              
     3,14   3,30   3,11   
                          

3)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  3,16              
     3,16   2,96   3,08   
                          

4)   Anton Lindén                     LoimLei                   3,11              
     3,11   2,98   3,02   
                          

5)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  3,02              
     3,02   2,93   x      
                          

6)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  2,92              
     2,92   2,86   2,85   
                          

7)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  2,66              
     2,58   2,66   2,42   
                          

8)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  2,64              
     2,64   2,64   2,64   
                          



T9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jessi Saloniemi                  TampPy                    3,44              
     3,33   3,34   3,44   
                          

2)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  3,42              
     3,42   3,32   3,32   
                          

3)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  3,21              
     3,00   3,13   3,21   
                          

4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  3,18              
     3,14   3,09   3,18   
                          

5)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  3,00              
     2,84   2,78   3,00   
                          

6)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  2,99              
     2,99   2,60   2,90   
                          

7)   Aino Ahti                        LempKiYU                  2,66              
     2,63   2,46   2,66   
                          

8)   Minea Luimula                    LempKiYU                  2,50              
     2,50   2,42   2,16   
                          

9)   Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  2,46              
     1,86   2,18   2,46   
                          

10)  Emma Hautakoski                  LempKiYU                  2,26              
     2,09   2,26   1,83   
                          



P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Matti Moisio                                               6,42              
     6,11   6,38   6,42   x      

2)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  6,29              
     6,03   6,08   6,29   6,22   

3)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  5,55              
     5,21   5,43   5,55   5,40   

4)   Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  5,43              
     5,06   4,83   5,43   4,45   

5)   Anton Lindén                     LoimLei                   4,57              
     4,19   3,98   4,57   4,25   

6)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  4,51              
     4,23   3,52   3,97   4,51   

7)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  4,20              
     x      3,67   3,37   4,20   

8)   Urho Rajala                      LempKiYU                  4,07              
     4,07   3,62   3,98   3,41   

9)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  3,40              
     x      2,80   3,07   3,40   



T9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Pinja Luontila                   TampPy                    7,22              
     6,91   7,22   6,75   6,77   

2)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  6,28              
     6,28   6,10   5,64   6,17   

3)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  4,78              
     4,43   4,78   4,47   4,60   

4)   Minea Järnström                  LempKiYU                  4,66              
     3,46   4,54   4,63   4,66   

5)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  4,57              
     3,75   4,54   4,17   4,57   

6)   Iida Taini                       KaipVi                    4,28              
     4,28   3,90   4,21   4,23   

7)   Emma Hautakoski                  LempKiYU                  4,09              
     4,09   3,80   3,69   4,09   

8)   Aino Ahti                        LempKiYU                  3,88              
     3,39   3,84   3,76   3,88   

9)   Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  3,84              
     3,84   3,58   3,66   3,55   



P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1)   Elmo Härkönen                    NokU                      9,11              
2)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  9,25              
3)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  9,45              
4)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  9,70              
5)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  10,65             
6)   Henri Markkula                   TampPy                    10,83             
     Onni Haukijärvi                  TampPy                    DNS               


T11 60m
1)   Julia Suolaniemi                 ToijVau                   9,25              
2)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  9,48              
3)   Minja Penttilä                   LempKiYU                  9,50              
4)   Ninni Tikka                      PälkLL                    9,57              
5)   Aada Viskari                     LempKiYU                  9,63              
6)   Jenna Minkkinen                  PälkLL                    9,65              
7)   Martta Mattila                   PälkLL                    9,67              
8)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  9,77              
9)   Elena Ikola                      LempKiYU                  9,92              
10)  Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  10,02             
11)  Siru Rasinmäki                   Lempäälä                  10,16             
12)  Minja Kautto                     LempKiYU                  10,38             
13)  Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  10,95             
14)  Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  11,21             
     Nanna Salovaara                  LempKiYU                  DNS               
     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,2
1)   Julia Suolaniemi                 ToijVau                   9,25              
2)   Aada Viskari                     LempKiYU                  9,63              
3)   Jenna Minkkinen                  PälkLL                    9,65              
4)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  9,77              
5)   Elena Ikola                      LempKiYU                  9,92              
6)   Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  10,95             
7)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  11,21             
     Nanna Salovaara                  LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,7
1)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  9,48              
2)   Minja Penttilä                   LempKiYU                  9,50              
3)   Ninni Tikka                      PälkLL                    9,57              
4)   Martta Mattila                   PälkLL                    9,67              
5)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  10,02             
6)   Siru Rasinmäki                   Lempäälä                  10,16             
7)   Minja Kautto                     LempKiYU                  10,38             
     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Eero Siivonen                    Pirkkala                  3.27,24           
2)   Joona Kivistö                    Pirkkala                  3.34,92           
3)   Elmo Härkönen                    NokU                      3.41,89           
4)   Saku Repo                        Pirkkala                  3.42,92           
5)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  3.46,58           
6)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  3.50,31           
7)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  3.52,52           
8)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  3.57,99           
9)   Miska Mänty                      LempKiYU                  3.58,91           


T11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Venla Mennala                    HämeenlTa                 3.29,42           
2)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  3.52,75           
3)   Moonika Riihimäki                TampPy                    3.52,99           
4)   Minja Kautto                     LempKiYU                  3.54,91           
5)   Ella Rajala                      LempKiYU                  4.03,83           
6)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  4.05,07           
7)   Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  4.36,60           
     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Elmo Härkönen                    NokU                      4,10              
     4,05   4,10   3,31   3,93   
                                 

2)   Antti Ristanen                   LoimLei                   4,07              
     x      4,07   3,90   -      
                                 

3)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  3,77              
     3,77   3,53   3,76   3,63   
                                 

4)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  3,50              
     3,26   3,42   3,46   3,50   
                                 

5)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  3,48              
     3,36   3,33   3,48   3,33   
                                 

6)   Henri Markkula                   TampPy                    3,39              
     3,38   3,39   3,14   x      
                                 

7)   Miska Mänty                      LempKiYU                  2,98              
     2,80   2,98   x      2,93   
                                 

8)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  2,98              
     2,92   2,98   2,91   2,82   
                                 

     Onni Haukijärvi                  TampPy                    DNS               


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Julia Suolaniemi                 ToijVau                   4,22              
     4,22   3,89   4,00   4,05   
                                 

2)   Minja Penttilä                   LempKiYU                  4,07              
     3,87   x      4,07   3,70   
                                 

3)   Martta Mattila                   PälkLL                    4,02              
     4,02   3,85   3,83   4,02   
                                 

4)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  3,86              
     2,61   3,77   3,76   3,86   
                                 

5)   Ninni Tikka                      PälkLL                    3,82              
     3,66   3,72   3,81   3,82   
                                 

6)   Jenna Minkkinen                  PälkLL                    3,82              
     3,82   3,68   3,62   2,75   
                                 

7)   Emma Toivonen                    LoimLei                   3,72              
     3,59   3,67   3,37   3,72   
                                 

8)   Minja Kautto                     LempKiYU                  3,49              
     3,20   3,10   3,37   3,49   
                                 

9)   Siru Rasinmäki                   Lempäälä                  3,46              
     3,40   3,38   3,46   3,42   
                                 

10)  Elena Ikola                      LempKiYU                  3,34              
     3,24   3,34   3,21   3,11   
                                 

11)  Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  3,29              
     3,29   x      3,11   x      
                                 

12)  Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  3,13              
     2,94   3,01   2,87   3,13   
                                 

13)  Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  2,93              
     2,93   x      2,72   2,78   
                                 

     Aada Viskari                     LempKiYU                  DNS               
     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Eelis Hartikainen                TampPy                    7,29              
     7,02   6,43   7,14   7,29   

2)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  7,11              
     7,11   6,41   6,54   6,66   

3)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  6,97              
     6,55   6,48   6,49   6,97   

4)   Henri Markkula                   TampPy                    6,01              
     5,84   5,89   5,98   6,01   

5)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  6,00              
     5,89   5,21   5,56   6,00   

6)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  4,69              
     x      4,15   4,69   4,34   



T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Martta Mattila                   PälkLL                    9,46              
     9,46   9,00   9,21   -      

2)   Elena Ikola                      LempKiYU                  7,60              
     7,58   7,47   7,33   7,60   

3)   Siru Rasinmäki                   Lempäälä                  7,40              
     7,19   6,78   7,40   7,26   

4)   Aada Viskari                     LempKiYU                  7,00              
     7,00   6,86   6,79   6,72   

5)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  6,89              
     6,55   5,39   6,89   6,31   

6)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  6,61              
     4,92   5,82   6,61   6,15   

7)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  5,53              
     5,53   5,33   5,23   5,21   

8)   Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  4,71              
     4,07   4,49   4,71   4,58   

     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P13 60m
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  8,78              
2)   Samuel Ruohonen                  TampU                     8,98              
3)   Marius Riihimäki                 TampPy                    9,00              
4)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  9,02              
5)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  9,13              
6)   Leevi Ortju                      TampPy                    9,24              
7)   Aapeli Karislahti                TampPy                    9,24              
8)   Luukas Kokkonen                  TampPy                    9,32              
9)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  9,47              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,2
1)   Samuel Ruohonen                  TampU                     8,98              
2)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  9,02              
3)   Leevi Ortju                      TampPy                    9,24              
4)   Luukas Kokkonen                  TampPy                    9,32              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,6
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  8,78              
2)   Marius Riihimäki                 TampPy                    9,00              
3)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  9,13              
4)   Aapeli Karislahti                TampPy                    9,24              
5)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  9,47              


T13 60m
1)   Kristiina Tamski                 TampPy                    8,47              
2)   Ainu Verho                       LempKiYU                  8,48              
3)   Vilma Luontila                   TampPy                    8,68              
4)   Juuli Markkula                   TampPy                    8,82              
5)   Juuli Saloniemi                  TampPy                    8,90              
6)   Neea Keso                        TampPy                    8,94              
7)   Aino Heikkilä                    TampPy                    9,04              
8)   Lumi Rekonius                    TampPy                    9,20              
9)   Aino Aalto                       LempKiYU                  9,43              
10)  Sini Seppänen                    TampPy                    9,73              
11)  Jemima Kabengano                 LempKiYU                  9,74              
12)  Olivia Oksjoki                   LempKiYU                  9,84              
13)  Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  10,06             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,1
1)   Juuli Markkula                   TampPy                    8,82              
2)   Neea Keso                        TampPy                    8,94              
3)   Lumi Rekonius                    TampPy                    9,20              
4)   Aino Aalto                       LempKiYU                  9,43              
5)   Sini Seppänen                    TampPy                    9,73              
6)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  9,74              
7)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  10,06             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,1
1)   Kristiina Tamski                 TampPy                    8,47              
2)   Ainu Verho                       LempKiYU                  8,48              
3)   Vilma Luontila                   TampPy                    8,68              
4)   Juuli Saloniemi                  TampPy                    8,90              
5)   Aino Heikkilä                    TampPy                    9,04              
6)   Olivia Oksjoki                   LempKiYU                  9,84              


P13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  3.24,99           
2)   Antti Ristanen                   LoimLei                   3.25,41           
3)   Eeli Haverinen                   TampPy                    3.30,49           
4)   Aapeli Karislahti                TampPy                    3.32,02           
5)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  3.40,10           


T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Emilia Ylilehto                  LempKiYU                  3.41,73           
2)   Aino Aalto                       LempKiYU                  4.16,64           
3)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  4.27,25           
4)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  4.31,44           


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  160               
     138    141    144    147    150    153    160    165    
     o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Samuel Ruohonen                  TampU                     150               
     135    138    141    144    147    150    153    
     xo     xo     xo     xo     o      xxo    xxx    

3)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  125               
     110    115    120    125    130    
     xo     o      o      o      xxx    

4)   Aaro Hartikainen                 TampPy                    125               
     115    120    125    130    
     o      xo     xxo    xxx    

5)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   120               
     115    120    125    
     o      o      xxx    

6)   Leevi Ortju                      TampPy                    115               
     115    120    
     o      xxx    

7)   Eelis Hartikainen                TampPy                    115               
     110    115    120    
     xo     o      xxx    

8)   Luukas Kokkonen                  TampPy                    115               
     110    115    120    
     xo     xo     xxx    



T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  138               
     125    130    135    138    141    
     o      o      o      xo     xxx    

2)   Kristiina Tamski                 TampPy                    138               
     125    130    135    138    141    144    
     o      xo     xo     xxo    -      xxx    

3)   Juuli Markkula                   TampPy                    135               
     125    130    135    138    
     xo     xo     o      xxx    

4)   Eevi Karhe                       TampPy                    130               
     115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  130               
     115    120    125    130    135    
     o      o      o      xo     xxx    

6)   Lumi Rekonius                    TampPy                    130               
     120    125    130    135    
     o      o      xxo    xxx    

7)   Jemina Nieminen                  TampPy                    120               
     110    115    120    125    
     o      o      xo     xxx    

8)   Olivia Oksjoki                   LempKiYU                  115               
     105    110    115    120    
     o      o      o      xxx    

9)   Aino Aalto                       LempKiYU                  110               
     105    110    115    
     o      o      xxx    



P13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Jussi Koskela                    KangKi                    39,48             
     x      37,47  x      39,48  

2)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  32,18             
     25,95  28,37  32,18  30,73  

3)   Aaro Hartikainen                 TampPy                    31,69             
     24,92  x      26,95  31,69  

4)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  30,25             
     28,00  24,61  30,25  x      

5)   Samuel Ruohonen                  TampU                     23,92             
     23,92  x      21,29  19,42  

6)   Paavo Lahti                      TampPy                    23,86             
     23,86  x      13,63  21,30  

7)   Leevi Ortju                      TampPy                    22,12             
     x      x      20,24  22,12  

8)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   19,15             
     19,15  16,59  x      x      

9)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  17,35             
     17,16  16,63  17,35  x      



T13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Sini Seppänen                    TampPy                    34,33             
     34,33  33,43  x      33,95  

2)   Vilma Toivonen                   LoimLei                   25,81             
     x      17,70  25,81  21,85  

3)   Janette Vähäoja                  TampPy                    24,35             
     20,07  x      24,35  18,95  

4)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  22,83             
     16,52  x      17,89  22,83  

5)   Aino Aalto                       LempKiYU                  20,61             
     18,80  18,51  17,72  20,61  

6)   Aino Heikkilä                    TampPy                    19,93             
     13,11  19,25  13,86  19,93  

7)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  16,85             
     13,88  16,85  x      14,64  

8)   Jemina Nieminen                  TampPy                    16,40             
     x      x      14,19  16,40  

9)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  11,53             
     x      10,32  11,53  x      



P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,3
1)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  12,64             
2)   Aatu Vaittinen                   Tampere                   12,95             
3)   Jesse Salo                       LempKiYU                  13,82             
     Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  DQ                


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1)   Kristiina Tamski                 TampPy                    13,64             
2)   Ainu Verho                       LempKiYU                  13,68             
3)   Juuli Markkula                   TampPy                    14,04             
4)   Juuli Saloniemi                  TampPy                    14,23             
5)   Neea Keso                        TampPy                    14,27             
6)   Aino Heikkilä                    TampPy                    14,65             
7)   Lumi Rekonius                    TampPy                    15,16             


P15 1500m esteet
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Eero Ranta                       LempKiYU                  5.00,98           
2)   Luukas Lehtinen                  LapSa                     5.08,05           
3)   Aapo Virkajärvi                  KaipVi                    5.16,15           
4)   Jesse Salo                       LempKiYU                  5.18,27           


T15 1500m esteet
Loppukilpailu, Tuuli: -0,3
1)   Pinja Kykkänen                   VehmU                     6.27,15           
2)   Elli Taini                       KaipVi                    6.31,54           


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  160               
     150    155    160    165    
     o      o      xo     xxx    

2)   Jesse Mäenpää                    LempKiYU                  140               
     135    140    145    
     o      xo     xxx    

3)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  140               
     130    135    140    145    
     o      o      xxo    xxx    

     Niklas Piirainen                 TampPy                                      
     130    
     DNS    



T15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Jenni Laine                      ToijVau                   150               
     135    140    145    150    155    
     o      o      o      xo     xxx    

2)   Sofia Niemi                      KarhKa                    140               
     130    135    140    145    
     o      o      o      xxx    

3)   Monamaria Pyhältö                TampPy                    135               
     125    130    135    140    
     o      o      o      xxx    



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Saku Lehtonen                    LempKiYU                  10,31             
     10,21  10,16  10,18  10,31  

2)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  7,36              
     x      6,62   7,36   7,08   



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Ellanoora Haapalehto             LempKiYU                  10,18             
     9,59   10,18  9,56   10,06  

2)   Monamaria Pyhältö                TampPy                    8,17              
     8,17   x      7,84   x