LeKi Yleisurheilun mestaruuskilpailun tulokset

Ohessa LeKi Yleisurheilun mestaruuskilpailujen tulokset. Kilpailijoita oli tällä kertaa noin 130 ja mestaruusplakaatit löytävät varmasti paikkansa palkintokaapeissa!

Kisojen nimekkäin urheilija oli 400m voittanut Jeanine Nygård, lajin kolminkertainen Kalevan Kisojen mitalisti (lisäksi yksi mitali 200m). Viimeisin mitali on vuoden 2019 hopea, ja viime viikolla Turussa Nygårdin sijoitus oli kuudes.

 

LeKi:n yleisurheilumestaruuskilpailut
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
20.08.2020

M 100m

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,9
1)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 13,16             
2)   Nadija Vasylenko                 TampU                     13,38             
3)   Minea Lindén                     LoimLei                   13,88             
4)   Anni Tiensuu                     LempKiYU                  14,55             
5)   Laura Anttila                    JanJa                     14,93             


M 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,6
1)   Aleksi Kivelä                    LempKiYU                  52,57             
2)   Manu Mäenpää                     LempKiYU                  54,24             
3)   Benjamin Heinonen                SavonlRie                 55,17             
4)   Aku Kallio                       LempKiYU                  55,66             
5)   Pyry Iltanen                     TampPy                    56,95             
6)   Matti Saunanen                   IkaalU                    1.36,23           


N 400m
1)   Jeanine Nygård                   VasaIS                    56,84             
2)   Emmi Savenius                    VehmU                     58,35             
3)   Eeva Paavilainen                 TurWei                    1.00,33           
4)   Minea Lindén                     LoimLei                   1.00,76           
5)   Nadija Vasylenko                 TampU                     1.01,41           
6)   Elisa Juntunen                   ÄänekU                    1.01,74           
7)   Jonna Kangasniemi                NoormNo                   1.03,13           
8)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 1.03,39           
9)   Ida Kannisto                     TampU                     1.03,67           
10)  Serafina Salmi                   TampU                     1.04,57           
11)  Sini Välilä                      PorinYU                   1.05,11           
12)  Johanna Nieminen                 VammsVoi                  1.05,35           
13)  Ronja Haavisto                   NokU                      1.06,70           
14)  Emilia Määttä                    EurajVei                  1.06,75           
15)  Anni Tiensuu                     LempKiYU                  1.08,55           
16)  Katriina Laurila                 VammsVoi                  1.13,47           
     Jenni Peräinen                   TampPy                    DNS               
     Amanda Lapinleimu                ToijVau                   DNS               
     Laura Andberg                    HKV                       DNS               
     Sanna Erkinheimo                 LahdA                     DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Eeva Paavilainen                 TurWei                    1.00,33           
2)   Ida Kannisto                     TampU                     1.03,67           
3)   Ronja Haavisto                   NokU                      1.06,70           
4)   Emilia Määttä                    EurajVei                  1.06,75           
5)   Anni Tiensuu                     LempKiYU                  1.08,55           
6)   Katriina Laurila                 VammsVoi                  1.13,47           

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1)   Emmi Savenius                    VehmU                     58,35             
2)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 1.03,39           
3)   Serafina Salmi                   TampU                     1.04,57           
4)   Sini Välilä                      PorinYU                   1.05,11           
5)   Johanna Nieminen                 VammsVoi                  1.05,35           
     Amanda Lapinleimu                ToijVau                   DNS               
     Jenni Peräinen                   TampPy                    DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -0,7
1)   Jeanine Nygård                   VasaIS                    56,84             
2)   Minea Lindén                     LoimLei                   1.00,76           
3)   Nadija Vasylenko                 TampU                     1.01,41           
4)   Elisa Juntunen                   ÄänekU                    1.01,74           
5)   Jonna Kangasniemi                NoormNo                   1.03,13           
     Laura Andberg                    HKV                       DNS               
     Sanna Erkinheimo                 LahdA                     DNS               


M Kuula
Loppukilpailu
1)   Hannu Niemelä                    LempKiYU                  9,71              
     8,86   9,25   9,17   9,27   9,59   9,71   

2)   Matti Saunanen                   IkaalU                    8,03              
     7,41   7,56   8,03   7,56   7,74   x      



N Kuula
Loppukilpailu
1)   Pauliina Eleinen                                           9,15              
     8,68   8,78   8,68   9,15   8,63   9,09   

     Melanie Soukko                   IkaalU                    DNS               


P5 40m
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  9,07              
2)   Tiitus Jutila                    LempKiYU                  9,39              
3)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  9,64              
4)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  9,95              
5)   Frans Sivu                       LempKiYU                  11,50             
6)   Luka Salminen                    LempKiYU                  12,40             
7)   Samuel Karislahti                                          12,76             
8)   Fabian Järnström                                           15,54             
     Kasper Leinonen                                            DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  9,07              
2)   Tiitus Jutila                    LempKiYU                  9,39              
3)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  9,95              
4)   Luka Salminen                    LempKiYU                  12,40             
5)   Fabian Järnström                                           15,54             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2
1)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  9,64              
2)   Frans Sivu                       LempKiYU                  11,50             
3)   Samuel Karislahti                                          12,76             
     Kasper Leinonen                                            DNS               


T5 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Anna Rekola                      LempKiYU                  9,15              
2)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  9,85              
3)   Eila Pitkänen                    LempKiYU                  10,89             
4)   Lotta Peltola                    LempKiYU                  11,18             
5)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  11,76             
     Jade Suhonen                                               DNS               
     Venla Skogberg                   LempKiYU                  DNS               


P5 Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  12,49             
     12,49  11,30  

2)   Tiitus Jutila                    LempKiYU                  9,87              
     9,87   7,78   

3)   Frans Sivu                       LempKiYU                  8,88              
     8,88   -      

4)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  8,45              
     4,14   8,45   

5)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  7,28              
     7,28   6,79   

6)   Luka Salminen                    LempKiYU                  3,96              
     3,92   3,96   

7)   Samuel Karislahti                                          3,78              
     3,78   3,46   

8)   Fabian Järnström                                           3,33              
     3,21   3,33   



T5 Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  8,12              
     8,12   5,24   

2)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  6,74              
     6,74   5,55   

3)   Anna Rekola                      LempKiYU                  5,21              
     5,21   5,18   

     Jade Suhonen                                               DNS               


P6 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Oskari Lagström                  LempKiYU                  8,90              
2)   Akusti Koivula                   LempKiYU                  9,06              
3)   Lauri Lagström                   LempKiYU                  9,10              
4)   Jooa Mäkinen                     LempKiYU                  9,34              
5)   Kalle Hakala                     LempKiYU                  10,67             
     Kristian Järnström               LempKiYU                  DNS               


T6 40m
1)   Tytti Pohjola                    LempKiYU                  8,36              
2)   Venna Haikonen                   LempKiYU                  8,58              
3)   Sylvi Palmroth                   LempKiYU                  8,67              
4)   Saimi Palmroth                   LempKiYU                  8,90              
5)   Olivia Leinonen                  LempKiYU                  9,06              
6)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  9,19              
7)   Minea Eskola                     LempKiYU                  9,38              
8)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  9,90              
9)   Noora Eloranta                   LempKiYU                  10,21             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,1
1)   Venna Haikonen                   LempKiYU                  8,58              
2)   Sylvi Palmroth                   LempKiYU                  8,67              
3)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  9,19              
4)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  9,90              
5)   Noora Eloranta                   LempKiYU                  10,21             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,4
1)   Tytti Pohjola                    LempKiYU                  8,36              
2)   Saimi Palmroth                   LempKiYU                  8,90              
3)   Olivia Leinonen                  LempKiYU                  9,06              
4)   Minea Eskola                     LempKiYU                  9,38              


P6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Akusti Koivula                   LempKiYU                  2,45              
     2,09   2,12   2,45   
                          

2)   Jooa Mäkinen                     LempKiYU                  2,14              
     2,09   2,14   2,12   
                          

3)   Lauri Lagström                   LempKiYU                  1,90              
     1,90   -      1,72   
                          

4)   Oskari Lagström                  LempKiYU                  1,85              
     1,43   1,69   1,85   
                          

5)   Kalle Hakala                     LempKiYU                  1,57              
     1,57   -      -      
                          

     Kristian Järnström               LempKiYU                  DNS               


T6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Sylvi Palmroth                   LempKiYU                  2,39              
     2,30   2,39   1,76   
                          

2)   Tytti Pohjola                    LempKiYU                  2,28              
     2,23   2,28   1,82   
                          

3)   Saimi Palmroth                   LempKiYU                  2,28              
     1,93   2,10   2,28   
                          

4)   Olivia Leinonen                  LempKiYU                  2,23              
     2,14   2,22   2,23   
                          

5)   Venna Haikonen                   LempKiYU                  2,14              
     1,81   1,97   2,14   
                          

6)   Noora Eloranta                   LempKiYU                  2,05              
     1,79   2,05   1,11   
                          

7)   Lumi Laurila                     LempKiYU                  2,00              
     1,86   1,90   2,00   
                          

8)   Minea Eskola                     LempKiYU                  1,94              
     1,88   1,94   1,92   
                          

9)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  1,92              
     1,75   1,81   1,92   
                          



P7 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Luka Lounaja                     KangU                     7,53              
2)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  7,91              
3)   Niklas Karislahti                LempKiYU                  8,40              
4)   Viljami Talvitie                 VehmU                     8,45              
5)   Arttu Ylilehto                   LempKiYU                  8,64              
6)   Juuso Haapaniemi                 LempKiYU                  8,70              


T7 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  7,62              
2)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  7,69              
3)   Lyydia Sivu                      LempKiYU                  8,63              
4)   Iida Kaikkonen                   LempKiYU                  8,86              


P7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Luka Lounaja                     KangU                     2,98              
     2,97   2,98   2,78   2,97   
                                 

2)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  2,73              
     2,64   2,43   2,51   2,73   
                                 

3)   Viljami Talvitie                 VehmU                     2,46              
     2,46   2,22   2,39   2,34   
                                 

4)   Juuso Haapaniemi                 LempKiYU                  2,33              
     2,31   2,20   1,88   2,33   
                                 

5)   Niklas Karislahti                LempKiYU                  2,18              
     2,18   2,18   2,18   x      
                                 

6)   Arttu Ylilehto                   LempKiYU                  2,14              
     1,87   2,11   2,14   2,12   
                                 



T7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Aina-Fiona Nikulainen            LempKiYU                  2,94              
     2,87   2,66   2,94   2,86   
                                 

2)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  2,66              
     2,60   2,34   2,36   2,66   
                                 

3)   Lyydia Sivu                      LempKiYU                  2,23              
     2,17   2,23   1,87   2,21   
                                 

4)   Iida Kaikkonen                   LempKiYU                  2,22              
     2,07   2,22   2,04   2,22   
                                 



P9 40m
1)   Kasper Leinonen                                            7,02              
2)   Atte Hukkanen                    VehmU                     7,25              
3)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  7,33              
4)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  7,47              
5)   Leo Lounaja                      KangU                     7,56              
6)   Elias Ikola                      LempKiYU                  7,57              
7)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  7,58              
8)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  7,61              
9)   Anton Lindén                     LoimLei                   7,62              
10)  Akseli Ikola                     LempKiYU                  7,74              
11)  Sulo Elliot Saarinen                                       7,77              
12)  Niklas Järnström                 LempKiYU                  8,29              
13)  Verneri Koivula                  LempKiYU                  8,66              
     Joel Lipponen                    LempKiYU                  DNS               
     Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,9
1)   Atte Hukkanen                    VehmU                     7,25              
2)   Leo Lounaja                      KangU                     7,56              
3)   Elias Ikola                      LempKiYU                  7,57              
4)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  7,61              
5)   Verneri Koivula                  LempKiYU                  8,66              
     Joel Lipponen                    LempKiYU                  DNS               
     Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7
1)   Kasper Leinonen                                            7,02              
2)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  7,33              
3)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  7,47              
4)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  7,58              
5)   Anton Lindén                     LoimLei                   7,62              
6)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  7,74              
7)   Sulo Elliot Saarinen                                       7,77              
8)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  8,29              


T9 40m
1)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  7,38              
2)   Emma Toiva                       LempKiYU                  7,40              
3)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  7,51              
4)   Sylvia Saarinen                                            7,54              
5)   Minea Järnström                  LempKiYU                  7,57              
6)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  7,60              
7)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  7,70              
8)   Aino Ahti                        LempKiYU                  7,87              
9)   Salla Ahti                       LempKiYU                  8,33              
10)  Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  8,35              
11)  Emma Hautakoski                  LempKiYU                  8,57              
     Eila Pitkänen                    LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,8
1)   Emma Toiva                       LempKiYU                  7,40              
2)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  7,51              
3)   Minea Järnström                  LempKiYU                  7,57              
4)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  7,60              
5)   Salla Ahti                       LempKiYU                  8,33              
6)   Emma Hautakoski                  LempKiYU                  8,57              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,9
1)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  7,38              
2)   Sylvia Saarinen                                            7,54              
3)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  7,70              
4)   Aino Ahti                        LempKiYU                  7,87              
5)   Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  8,35              
     Eila Pitkänen                    LempKiYU                  DNS               


P9 400m
1)   Anton Lindén                     LoimLei                   1.26,90           
2)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  1.29,37           
3)   Sulo Elliot Saarinen                                       1.29,97           
4)   Elias Ikola                      LempKiYU                  1.33,21           
5)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  1.33,49           
6)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  1.34,47           
7)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  1.34,63           
8)   Leo Lounaja                      KangU                     1.35,06           
9)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  1.36,74           
     Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  DNS               
     Joel Lipponen                    LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,8
1)   Anton Lindén                     LoimLei                   1.26,90           
2)   Sulo Elliot Saarinen                                       1.29,97           
3)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  1.34,47           
4)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  1.34,63           
5)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  1.36,74           
     Lukas Lehtinen                   LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,6
1)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  1.29,37           
2)   Elias Ikola                      LempKiYU                  1.33,21           
3)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  1.33,49           
4)   Leo Lounaja                      KangU                     1.35,06           
     Joel Lipponen                    LempKiYU                  DNS               


T9 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  1.27,80           
2)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  1.33,24           
3)   Aino Ahti                        LempKiYU                  1.34,71           
4)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  1.35,94           
5)   Minea Järnström                  LempKiYU                  1.37,76           
6)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  1.42,93           


P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Anton Lindén                     LoimLei                   105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Akseli Ikola                     LempKiYU                  105               
     75     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xo     xxo    xxx    

3)   Elias Ikola                      LempKiYU                  100               
     85     90     95     100    105    
     o      o      xxo    o      xxx    

4)   Kasper Leinonen                                            95                
     70     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

5)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  95                
     70     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     o      o      xxx    

6)   Leo Lounaja                      KangU                     90                
     70     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      o      xxx    

7)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  90                
     70     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xo     xxx    

7)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  90                
     70     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xo     xxx    

7)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  90                
     70     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xo     xxx    

10)  Niklas Järnström                 LempKiYU                  75                
     70     75     80     
     o      o      xxx    

     Joel Lipponen                    LempKiYU                                    
     70     
     DNS    

     Lukas Lehtinen                   LempKiYU                                    
     70     
     DNS    



T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  100               
     70     75     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Ethel Råtts                      LempKiYU                  100               
     75     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xo     xo     xo     xxx    

3)   Minea Järnström                  LempKiYU                  90                
     80     85     90     95     
     o      o      o      xxx    

4)   Emma Hautakoski                  LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     o      o      o      xxx    

4)   Lilli Pohjola                    LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     o      o      o      xxx    

6)   Aino Ahti                        LempKiYU                  80                
     70     75     80     85     
     o      o      xo     xxx    

7)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  70                
     70     75     
     xo     xxx    



P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  9,59              
2)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  9,68              
3)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  9,70              
4)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  10,71             
5)   Miska Mänty                      LempKiYU                  11,69             


T11 60m
1)   Aada Viskari                     LempKiYU                  9,61              
2)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  9,84              
3)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  10,01             
4)   Minja Kautto                     LempKiYU                  10,26             
5)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  10,34             
6)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  10,35             
7)   Ella Rajala                      LempKiYU                  10,56             
8)   Senni Rantala                    LempKiYU                  10,75             
9)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  11,31             
10)  Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  11,35             
     Jeni Suhonen                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,0
1)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  10,01             
2)   Minja Kautto                     LempKiYU                  10,26             
3)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  10,35             
4)   Ella Rajala                      LempKiYU                  10,56             
5)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  11,31             
     Jeni Suhonen                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,5
1)   Aada Viskari                     LempKiYU                  9,61              
2)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  9,84              
3)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  10,34             
4)   Senni Rantala                    LempKiYU                  10,75             
5)   Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  11,35             


P11 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  1.13,57           
2)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  1.14,98           
3)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  1.16,93           
4)   Eliel Bass                       LempKiYU                  1.20,11           
5)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  1.23,48           
6)   Miska Mänty                      LempKiYU                  1.30,03           


T11 400m
1)   Saana Ahti                       LempKiYU                  1.17,01           
2)   Ella Rajala                      LempKiYU                  1.17,42           
3)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  1.18,36           
4)   Minja Kautto                     LempKiYU                  1.19,30           
5)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  1.22,07           
6)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  1.26,69           
7)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  1.28,34           
8)   Senni Rantala                    LempKiYU                  1.29,87           
9)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  1.30,55           
10)  Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  1.38,35           
     Jeni Suhonen                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3
1)   Ella Rajala                      LempKiYU                  1.17,42           
2)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  1.18,36           
3)   Minja Kautto                     LempKiYU                  1.19,30           
4)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  1.26,69           
5)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  1.28,34           
     Jeni Suhonen                     LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,3
1)   Saana Ahti                       LempKiYU                  1.17,01           
2)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  1.22,07           
3)   Senni Rantala                    LempKiYU                  1.29,87           
4)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  1.30,55           
5)   Kerttuli Valtanen                LempKiYU                  1.38,35           


P11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Juho Hukkanen                    VehmU                     31,56             
     31,56  28,03  29,38  27,69  

2)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  23,31             
     20,46  23,31  22,68  16,68  

3)   Atte Hukkanen                    VehmU                     20,12             
     20,12  19,96  16,22  13,92  

4)   Tomas Vasylenko                  TampU                     18,90             
     12,17  16,37  15,12  18,90  

5)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  18,77             
     18,77  17,16  17,84  17,58  

6)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  18,73             
     11,79  17,25  18,67  18,73  

7)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  18,35             
     18,35  16,73  17,22  18,14  

8)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  15,47             
     15,47  15,03  13,16  x      

9)   Miska Mänty                      LempKiYU                  14,56             
     13,98  14,56  13,48  14,26  



T11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Ella Rajala                      LempKiYU                  19,82             
     19,42  19,82  17,12  16,65  

2)   Aada Viskari                     LempKiYU                  16,74             
     14,67  16,74  14,24  16,07  

3)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  16,35             
     14,07  13,00  16,35  14,26  

4)   Aada Mäkitalo                    LempKiYU                  14,15             
     10,40  13,33  x      14,15  

5)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  12,63             
     11,98  11,30  10,96  12,63  

6)   Senni Rantala                    LempKiYU                  12,20             
     10,92  10,62  12,20  10,94  

7)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  11,79             
     11,79  10,54  11,19  11,06  

     Jeni Suhonen                     LempKiYU                  DNS               


P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  9,01              
2)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  9,33              
3)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   9,45              
4)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  9,58              
5)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  9,60              
     Noel Nikulainen                  LempKiYU                  DNS               


T13 60m
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  8,60              
2)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  8,61              
3)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  8,86              
4)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  9,19              
5)   Nanna Harkki                     LempKiYU                  9,34              
6)   Aino Aalto                       LempKiYU                  9,43              
7)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  9,75              
8)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  10,34             
     Nella Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,2
1)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  8,61              
2)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  8,86              
3)   Aino Aalto                       LempKiYU                  9,43              
4)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  9,75              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,4
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  8,60              
2)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  9,19              
3)   Nanna Harkki                     LempKiYU                  9,34              
4)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  10,34             
     Nella Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P13 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  1.06,28           
2)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   1.08,12           
3)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  1.09,36           
4)   Aapo Närhi                       LempKiYU                  1.12,18           
5)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  1.13,39           
     Noel Nikulainen                  LempKiYU                  DNS               


T13 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  1.12,05           
2)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  1.14,33           
3)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  1.15,66           
4)   Aino Aalto                       LempKiYU                  1.19,40           
5)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  1.27,71           
6)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  1.28,35           
     Nella Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  10,29 +0,0          
     10,13  x      10,29  10,15  
     -0,6          +0,0   -0,2   

2)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  9,78 -1,3          
     9,58   9,78   x      -      
     -2,6   -1,3                 

3)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   8,40 -1,5          
     8,40   8,08   8,23   x      
     -1,5   -0,7   +0,0          

4)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  8,28 +0,0          
     8,11   8,28   8,10   8,12   
     -1,0   +0,0   -0,2   -1,2   



T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  10,57 -0,7          
     10,42  x      10,57  9,94   
     -1,0          -0,7   -1,5   

2)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  9,55 +0,0          
     9,55   9,50   9,32   8,96   
     +0,0   +0,1   -0,1   -0,1   

3)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  9,29 -0,9          
     9,29   9,28   8,55   9,27   
     -0,9   -0,1   -1,4   -1,2   

4)   Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  9,18 -1,0          
     8,63   x      8,79   9,18   
     -1,7          -1,2   -1,0   

5)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  8,89 -0,1          
     7,71   8,89   8,68   8,80   
     -1,6   -0,1   -0,2   +0,0   

6)   Nanna Harkki                     LempKiYU                  7,94 -1,1          
     7,94   7,48   7,32   7,68   
     -1,1   -1,1   -0,3   -2,0   

7)   Jemima Kabengano                 LempKiYU                  7,70 -0,3          
     x      7,70   7,54   7,29   
            -0,3   -0,3   -0,3   

8)   Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  6,43 -1,5          
     6,43   6,28   5,53   5,89   
     -1,5   -1,9   +0,5   -0,5   

     Nella Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,6
1)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  12,88             
2)   Aatu Vaittinen                                             13,26             
3)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  13,77             
4)   Eero Ranta                       LempKiYU                  14,58             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  14,07             
2)   Veera Rantala                    LempKiYU                  15,95             
     Venla Vaittinen                  LempKiYU                  14,02             


P15 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1)   Eero Ranta                       LempKiYU                  1.01,44           
2)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  1.02,49           
     Miika Niemelä                    LempKiYU                  DNS               


T15 400m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Pinja Kykkänen                   VehmU                     1.07,16           
2)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  1.10,22           
3)   Veera Rantala                    LempKiYU                  1.19,43           


P15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Saku Lehtonen                    LempKiYU                  35,53             
     32,36  33,32  35,44  35,53  x      x      

2)   Luukas Lipponen                  LempKiYU                  33,35             
     x      33,35  x      x      x      29,87  

3)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  31,90             
     x      31,06  28,83  27,15  29,42  31,90  

4)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  21,20             
     17,00  21,20  19,22  x      15,85  20,53  

     Jesse Mäenpää                    LempKiYU                  DNS               


T15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  20,65             
     19,78  x      20,65  x      19,87  x      

2)   Veera Rantala                    LempKiYU                  20,12             
     x      x      19,25  20,12  19,02  x      

3)   Aino Aalto                       LempKiYU                  18,21             
     15,56  x      16,27  x      18,21  17,78