LeKi Yleisurheilun viikkokisa II tulokset

Ohessa kisojen tulokset. Yhteensä 150 (51 + 99) kilpailijaa osallistui kisoihin.

Miesten korkeudessa Tampereen Pyrinnön Daniel Kosonen ylitti 221, joka on paras suomalainen tulos kuuteen vuoteen. Naisten kuulassa Saga Vanninen työnsi 13.58 ja Maria Huntington 12.98, molemmat tulokset pyrintöläisten ottelijoiden omia lajiennätyksiä.
 

LeKi YU:n viikkokisa II
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
11.06.2020

M 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1)   Jaakko Kero                      TuUL                      6.05,42           
2)   Samuli Kero                      VammsVoi                  6.10,68           
3)   Joonas Kuisma                    TeivoSt                   6.20,89           
4)   Tommi Keikko                     KylmäkVei                 7.05,53           


N 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,6
1)   Venla Ranta                      LempKiYU                  7.02,37           
2)   Emma Ranta                       LempKiYU                  7.14,06           


M Korkeus
Loppukilpailu
1)   Daniel Kosonen                   TampPy                    221               
     200    203    206    212    218    221    224    
     o      -      o      o      xxo    xxo    xxx    

2)   Jesse Huttunen                   SavitU                    203               
     190    195    200    203    206    
     o      o      xo     xxo    xxx    



M Kuula

N Kuula
Loppukilpailu
1)   Saga Vanninen                    TampPy                    13,58             
     13,25  13,58  13,30  13,30  12,69  13,50  

2)   Maria Huntington                 TampPy                    12,98             
     11,95  x      12,50  12,12  12,53  12,98  

3)   Salla Savikko                    RiihimKi                  10,98             
     10,41  10,14  10,73  10,45  10,46  10,98  

     Vilma Itälinna                   TampPy                    DNS               


P5 40m
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  9,32              
2)   Klaus Salmus                     LempKiYU                  9,42              
3)   Tiitus Jutila                                              9,76              
4)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  9,94              
5)   Leo Tuomola                                                10,08             
6)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  10,08             
7)   Elias Lehikoinen                                           11,23             
8)   Frans Sivu                       LempKiYU                  11,42             
9)   Oskari Holopainen                LempKiYU                  11,68             
10)  Mikael Viitanen                  LempKiYU                  11,86             
11)  Joel Pärmäkoski                  LempKiYU                  11,90             
12)  Samuel Karislahti                                          12,67             
13)  Luka Salminen                                              12,82             
14)  Aapeli Niemi                                               15,02             
15)  Fabian Järnström                                           20,41             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +3,3
1)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  9,94              
2)   Leo Tuomola                                                10,08             
3)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  10,08             
4)   Elias Lehikoinen                                           11,23             
5)   Oskari Holopainen                LempKiYU                  11,68             
6)   Joel Pärmäkoski                  LempKiYU                  11,90             
7)   Aapeli Niemi                                               15,02             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +4,5
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  9,32              
2)   Klaus Salmus                     LempKiYU                  9,42              
3)   Tiitus Jutila                                              9,76              
4)   Frans Sivu                       LempKiYU                  11,42             
5)   Mikael Viitanen                  LempKiYU                  11,86             
6)   Samuel Karislahti                                          12,67             
7)   Luka Salminen                                              12,82             
8)   Fabian Järnström                                           20,41             


T5 40m
1)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  9,73              
2)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  10,11             
3)   Hertta Mäkelä                    LempKiYU                  10,56             
4)   Lila Mäkinen                     HämeenlTa                 11,18             
5)   Lotta Peltola                                              11,98             
6)   Hilja Vanhatalo                                            13,01             
7)   Alina Leinonen                   LempKiYU                  13,03             
8)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  15,00             
9)   Hilma Sinisammal                 LempKiYU                  15,56             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,7
1)   Lila Mäkinen                     HämeenlTa                 11,18             
2)   Alina Leinonen                   LempKiYU                  13,03             
3)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  15,00             
4)   Hilma Sinisammal                 LempKiYU                  15,56             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,6
1)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  9,73              
2)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  10,11             
3)   Hertta Mäkelä                    LempKiYU                  10,56             
4)   Lotta Peltola                                              11,98             
5)   Hilja Vanhatalo                                            13,01             


P5 Pituus
Loppukilpailu
1)   Matias Toivola                   LempKiYU                  2,07              
     1,72   2,07   1,68   
                          

2)   Niklas Eskola                    LempKiYU                  1,72              
     1,46   1,67   1,72   
                          

3)   Joel Pärmäkoski                  LempKiYU                  1,58              
     1,58   x      1,06   
                          

4)   Tiitus Jutila                                              1,51              
     1,51   x      1,49   
                          

5)   Teemu Pentti                     LempKiYU                  1,34              
     1,17   1,34   1,29   
                          

6)   Frans Sivu                       LempKiYU                  1,23              
     0,55   1,23   x      
                          

7)   Elias Lehikoinen                                           1,21              
     1,21   1,21   1,21   
                          

8)   Aapeli Niemi                                               1,13              
     0,75   0,92   1,13   
                          

9)   Oskari Holopainen                LempKiYU                  1,09              
     1,09   x      x      
                          

10)  Klaus Salmus                     LempKiYU                  1,03              
     0,78   x      1,03   
                          

11)  Mikael Viitanen                  LempKiYU                  0,88              
     0,88   -      -      
                          

12)  Samuel Karislahti                                          0,58              
     x      0,57   0,58   
                          

13)  Luka Salminen                                              0,48              
     x      0,48   x      
                          

     Fabian Järnström                                           NM                
     -      -      -      
                          



T5 Pituus
Loppukilpailu
1)   Elsa Reinola                     LempKiYU                  1,62              
     x      1,46   1,62   
                          

2)   Lila Mäkinen                     HämeenlTa                 1,51              
     1,42   1,39   1,51   
                          

3)   Nella Niittyaro                  LempKiYU                  1,35 NM           
     1,35   1,18   1,04   
                          

4)   Fiona Järnström                  LempKiYU                  1,29              
     1,21   1,29   1,21   
                          

5)   Alina Leinonen                   LempKiYU                  1,18              
     0,99   1,18   1,02   
                          

6)   Hertta Mäkelä                    LempKiYU                  0,95              
     -      0,85   0,95   
                          

7)   Hilma Sinisammal                 LempKiYU                  0,69              
     0,69   x      x      
                          



P6 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1)   Eino Vanhatalo                                             8,42              
2)   Oskari Lagström                  LempKiYU                  8,60              
3)   Akusti Koivula                                             9,17              
4)   Eliel Hellgrén                   LempKiYU                  9,52              
5)   Kristian Järnström               LempKiYU                  9,78              
6)   Lauri Lagström                   LempKiYU                  9,79              


T6 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,7
1)   Tytti Pohjola                    LempKiYU                  8,67              
2)   Olivia Leinonen                  LempKiYU                  9,16              
3)   Lumi Laurila                                               9,17              
4)   Onerva Mäkinen                   LempKiYU                  9,31              
5)   Minea Eskola                     LempKiYU                  9,65              
6)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  9,88              
7)   Venna Haikonen                   LempKiYU                  13,81             


P6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jooa Mäkinen                     LempKiYU                  2,50              
     2,35   2,50   2,44   
                          

2)   Eino Vanhatalo                                             2,45              
     2,29   1,90   2,45   
                          

3)   Oskari Lagström                  LempKiYU                  2,32              
     2,23   2,26   2,32   
                          

4)   Kristian Järnström               LempKiYU                  1,87              
     1,87   1,82   1,81   
                          

5)   Eliel Hellgrén                   LempKiYU                  1,86              
     0,85   1,86   1,72   
                          

6)   Lauri Lagström                   LempKiYU                  1,76              
     1,76   1,55   1,74   
                          



T6 Pituus
Loppukilpailu
1)   Venna Haikonen                   LempKiYU                  2,37              
     2,37   2,24   1,93   
                          

2)   Lumi Laurila                                               2,30              
     2,30   2,16   2,05   
                          

3)   Minea Eskola                     LempKiYU                  2,19              
     2,19   2,11   2,16   
                          

4)   Tytti Pohjola                    LempKiYU                  2,16              
     2,16   1,02   1,99   
                          

5)   Onerva Mäkinen                   LempKiYU                  1,99              
     1,73   1,59   1,99   
                          

6)   Olivia Leinonen                  LempKiYU                  1,96              
     1,88   1,96   1,96   
                          

7)   Selma Eleinen                    LempKiYU                  1,80              
     1,80   1,58   1,60   
                          



P7 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1)   Leo Lipponen                     LempKiYU                  7,96              
2)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  8,05              
3)   Niklas Karislahti                LempKiYU                  8,41              
4)   Valtteri Terva                   LempKiYU                  8,47              
5)   Arttu Ylilehto                   LempKiYU                  8,83              


T7 40m
1)   Iris Mäkinen                     HämeenlTa                 7,75              
2)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  7,88              
3)   Sara Peltola                     VehmU                     8,01              
4)   Elsa Salomäki                    LempKiYU                  8,58              
5)   Amalia Mäkinen                   LempKiYU                  8,75              
6)   Elna Holopainen                  LempKiYU                  8,77              
7)   Susanna Lehtinen                 LempKiYU                  8,79              
8)   Lyydia Sivu                      LempKiYU                  8,90              
9)   Iida Kaikkonen                   LempKiYU                  9,13              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Iris Mäkinen                     HämeenlTa                 7,75              
2)   Elsa Salomäki                    LempKiYU                  8,58              
3)   Elna Holopainen                  LempKiYU                  8,77              
4)   Lyydia Sivu                      LempKiYU                  8,90              
5)   Iida Kaikkonen                   LempKiYU                  9,13              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,2
1)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  7,88              
2)   Sara Peltola                     VehmU                     8,01              
3)   Amalia Mäkinen                   LempKiYU                  8,75              
4)   Susanna Lehtinen                 LempKiYU                  8,79              


P7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Leo Lipponen                     LempKiYU                  2,64              
     2,51   2,64   x      
                          

2)   Lauri Tarhonen                   LempKiYU                  2,43              
     2,32   2,09   2,43   
                          

3)   Arttu Ylilehto                   LempKiYU                  2,29              
     2,29   1,99   2,14   
                          

4)   Niklas Karislahti                LempKiYU                  2,27              
     2,23   2,27   2,09   
                          

5)   Valtteri Terva                   LempKiYU                  1,96              
     1,94   1,96   1,91   
                          



T7 Pituus
Loppukilpailu
1)   Iris Mäkinen                     HämeenlTa                 2,73              
     2,73   2,69   2,55   
                          

2)   Nella Jokinen                    LempKiYU                  2,59              
     2,35   2,59   2,46   
                          

3)   Lyydia Sivu                      LempKiYU                  2,27              
     2,27   2,12   2,23   
                          

4)   Susanna Lehtinen                 LempKiYU                  2,10              
     2,07   1,93   2,10   
                          

5)   Iida Kaikkonen                   LempKiYU                  2,08              
     2,08   2,08   2,07   
                          

6)   Amalia Mäkinen                   LempKiYU                  2,03              
     1,79   1,84   2,03   
                          

7)   Elsa Salomäki                    LempKiYU                  1,85              
     1,82   1,28   1,85   
                          

8)   Elna Holopainen                  LempKiYU                  0,96              
     0,96   x      x      
                          



P9 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Kevin Niittyviita                LahdA                     3.43,60           
2)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  4.10,35           
3)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  4.24,98           
4)   Elias Ikola                      LempKiYU                  4.25,08           


T9 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1)   Hilla Ruokostenpohja             KaipVi                    3.46,37           
2)   Ethel Råtts                                                4.21,92           
3)   Milja Häkli                      TeiskU                    4.26,14           
4)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  4.34,26           
5)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  4.36,18           
6)   Lilli Pohjola                                              4.53,99           
7)   Aino Ahti                        LempKiYU                  4.56,75           
8)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  5.11,90           
9)   Salla Ahti                       LempKiYU                  5.15,04           
10)  Siiri Hyry                       LempKiYU                  5.35,57           


P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  105               
     75     80     85     90     95     100    105    108    
     o      o      o      o      xxo    xxo    xxo    xxx    

2)   Anton Lindén                     LoimLei                   100               
     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xxo    xxx    

3)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Elias Ikola                      LempKiYU                  95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     xxx    

4)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xo     xxx    

6)   Olli Riikonen                    LempKiYU                  90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xxx    

7)   Paavo Palo-oja                                             85                
     75     80     85     90     
     o      o      o      xxx    

8)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  80                
     75     80     85     
     xxo    xo     xxx    

9)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  80                
     75     80     85     
     xo     xxo    xxx    

10)  Hannes Outinen                   LempKiYU                  75                
     75     80     
     o      xxx    



T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Aino Väätäinen                   LempKiYU                  117               
     90     95     100    105    108    110    113    115    117    120    
     o      o      o      o      o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Minea Järnström                  LempKiYU                  95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

3)   Ethel Råtts                                                95                
     90     95     100    
     o      xo     xxx    

4)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     xxo    xxx    

5)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  85                
     75     80     85     90     
     o      xo     o      xxx    

6)   Aino Ahti                        LempKiYU                  85                
     75     80     85     90     
     o      o      xo     xxx    

7)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  85                
     75     80     85     90     
     o      xo     xo     xxx    

8)   Siiri Hyry                       LempKiYU                  75                
     75     80     
     xxo    xxx    



P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Lauri Hakala                     LempKiYU                  6,03              
     5,37   5,89   5,71   6,03   

2)   Oskari Koivu                     LempKiYU                  5,70              
     5,19   5,18   5,70   5,16   

3)   Joel Lipponen                    LempKiYU                  5,67              
     5,67   x      x      5,28   

4)   Paavo Palo-oja                                             5,09              
     4,32   4,81   5,09   5,08   

5)   Niklas Järnström                 LempKiYU                  4,95              
     3,92   4,54   4,95   4,81   

6)   Hannes Outinen                   LempKiYU                  4,82              
     4,82   4,72   x      x      

7)   Elias Ikola                      LempKiYU                  4,65              
     4,65   4,14   3,89   4,53   

8)   Vilppu Eleinen                   LempKiYU                  4,22              
     x      3,13   3,80   4,22   

9)   Urho Rajala                      LempKiYU                  4,08              
     3,78   3,91   3,60   4,08   



T9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Lilli Pohjola                                              5,56              
     5,17   5,09   5,56   4,13   

2)   Ethel Råtts                                                5,00              
     5,00   4,08   4,40   4,79   

3)   Minea Järnström                  LempKiYU                  4,73              
     4,26   4,68   4,42   4,73   

4)   Noora Nieminen                   LempKiYU                  4,25              
     x      3,76   4,16   4,25   

5)   Nanna Niittyaro                  LempKiYU                  3,78              
     3,30   3,40   2,89   3,78   

6)   Aino Ahti                        LempKiYU                  3,77              
     3,77   3,22   3,02   3,51   

7)   Erin Kouvolainen                 LempKiYU                  3,55              
     3,55   1,08   3,06   3,20   

8)   Hertta Rajamäki                  LempKiYU                  3,41              
     2,94   3,11   3,41   -      

9)   Salla Ahti                       LempKiYU                  3,15              
     3,15   3,11   2,97   2,45   

10)  Minea Luimula                                              2,67              
     x      2,60   2,67   2,25   

11)  Siiri Hyry                       LempKiYU                  1,82              
     x      1,78   1,82   1,77   



P11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Akseli Koivula                   LempKiYU                  3.47,55           
2)   Eliel Bass                       LempKiYU                  3.50,28           
3)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  3.55,75           
4)   Miska Mänty                      LempKiYU                  4.02,35           
5)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  4.02,52           
6)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  4.02,72           


T11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Ella Rajala                      LempKiYU                  3.44,83           
2)   Hertta Pitkänen                  TeiskU                    3.45,30           
3)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  3.50,10           
4)   Minja Kautto                     LempKiYU                  3.55,50           
5)   Maija Häkli                      TeiskU                    3.58,12           
     Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  DNS               
     Saana Ahti                       LempKiYU                  DNS               


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  3,77              
     2,48   2,45   3,77   3,57   
                                 

2)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  3,65              
     3,65   3,40   3,47   3,50   
                                 

3)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  3,14              
     x      2,67   3,03   3,14   
                                 

4)   Miska Mänty                      LempKiYU                  2,98              
     2,98   2,82   2,53   2,90   
                                 



T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Meea Mäkinen                     LempKiYU                  4,20              
     4,20   4,06   3,92   3,98   
                                 

2)   Minja Penttilä                   LempKiYU                  4,20              
     4,00   3,81   3,97   4,20   
                                 

3)   Jeni Suhonen                     LempKiYU                  4,06              
     4,01   3,67   3,97   4,06   
                                 

4)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  3,64              
     3,63   3,64   3,50   3,42   
                                 

5)   Saana Ahti                       LempKiYU                  3,63              
     3,63   3,47   x      3,48   
                                 

6)   Ella Rajala                      LempKiYU                  3,62              
     3,62   3,39   3,53   3,42   
                                 

7)   Minja Kautto                     LempKiYU                  3,48              
     3,48   3,41   3,24   3,34   
                                 

8)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  3,47              
     3,46   3,47   3,37   3,41   
                                 

9)   Nanna Salovaara                  LempKiYU                  3,35              
     3,35   2,38   2,44   3,02   
                                 

10)  Senni Rantala                    LempKiYU                  3,23              
     3,18   3,16   3,19   3,23   
                                 

11)  Aada Viskari                     LempKiYU                  3,22              
     3,22   3,15   3,03   3,18   
                                 

12)  Viola Mäkinen                    HämeenlTa                 3,15              
     3,15   3,12   2,80   3,04   
                                 

13)  Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  2,95              
     2,95   2,75   x      2,00   
                                 



P11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Pekka Koskela                    KangKi                    25,74             
     25,74  20,84  x      24,69  

2)   Toivo Eleinen                    LempKiYU                  16,68             
     15,14  13,39  14,93  16,68  

3)   Eemeli Riikonen                  LempKiYU                  14,96             
     14,96  13,74  12,71  14,11  

4)   Akseli Kuusjärvi                 LempKiYU                  12,18             
     10,58  12,15  12,18  12,08  



T11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Aada Viskari                     LempKiYU                  13,28             
     12,81  x      13,28  12,64  

2)   Aada Ylilehto                    LempKiYU                  13,04             
     10,45  x      13,04  12,51  

3)   Helmi Rajamäki                   LempKiYU                  13,02             
     13,02  11,94  11,94  12,22  

4)   Ella Rajala                      LempKiYU                  12,95             
     12,95  12,55  x      12,63  

5)   Jenna Mäkynen                    LempKiYU                  12,66             
     11,89  12,66  12,60  10,31  



P13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,3
1)   Samuel Ruohonen                  TampU                     3.22,58           
2)   Pietari Koivula                  LempKiYU                  3.27,03           
3)   Oliver Kaikkonen                 LeKi YU                   3.37,13           
4)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  3.37,78           
5)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  3.39,69           
6)   Aapo Raunio                      TampU                     3.46,08           


T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  3.28,82           
2)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  3.38,32           
3)   Emilia Ylilehto                  LempKiYU                  3.39,13           
4)   Lotta Kero                       TuUL                      3.43,84           
5)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  4.00,08           
6)   Aino Aalto                       LempKiYU                  4.23,96           
     Milja Kankaala                   LeKi YU                   DNS               


P13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,5
1)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  34,92             
2)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  35,59             
3)   Nikolas Lindén                   LoimLei                   37,72             
4)   Aapo Raunio                      TampU                     38,67             
5)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  41,35             
     Aapo Närhi                       LempKiYU                  DNS               


T13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,5
1)   Ainu Verho                       LempKiYU                  33,56             
2)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  33,79             
3)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  35,05             
     Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  DNS               
     Feza Mbonabingi                  LempKiYU                  DNS               
     Milja Kankaala                   LeKi YU                   DNS               
     Venla Vaittinen                  LempKiYU                  DNS               


P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Aleksi Kinnunen                  SuolU                     46,13             
     41,33  44,45  43,82  46,13  

2)   Aarne Kalela                     LempKiYU                  38,01             
     37,93  36,65  36,34  38,01  

3)   Pekka Koskela                    KangKi                    29,86             
     28,54  29,86  x      29,02  

4)   Noel Nikulainen                  LempKiYU                  29,55             
     27,17  29,55  28,44  26,90  

5)   Viljami Kuusjärvi                LempKiYU                  23,77             
     23,77  x      19,79  21,68  

6)   Samuel Ruohonen                  TampU                     20,44             
     17,08  20,44  18,48  x      

     Aapo Närhi                       LempKiYU                  DNS               


T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Kiira Kilpinen                   ForssSa                   23,77             
     21,36  23,77  21,64  22,00  

2)   Aino Aalto                       LempKiYU                  22,91             
     19,13  21,08  22,91  21,63  

3)   Niia Niemelä                     LempKiYU                  22,15             
     19,30  21,14  22,15  20,14  

4)   Iina Niemelä                     LempKiYU                  20,62             
     16,98  16,49  20,62  18,32  

5)   Nella Mäkynen                    LempKiYU                  20,04             
     20,04  18,21  15,29  18,66  

6)   Karoliina Jouppi                 LempKiYU                  19,45             
     19,45  16,95  18,16  14,58  

7)   Venla Vaittinen                  LempKiYU                  17,96             
     14,87  15,85  17,96  17,08  

8)   Ella Rajala                      LempKiYU                  17,79             
     17,79  16,27  15,13  16,82  

9)   Ainu Verho                       LempKiYU                  17,53             
     16,26  16,30  13,96  17,53  

10)  Olivia Oksjoki                   LempKiYU                  17,06             
     16,38  16,80  17,06  15,62  

11)  Jemima Kabengano                                           16,15             
     11,18  14,14  12,53  16,15  

12)  Erin Lönnqvist                   LempKiYU                  12,72             
     12,46  10,74  8,74   12,72  

     Milja Kankaala                   LeKi YU                   DNS               


P15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1)   Akseli Pitkänen                  TeiskU                    6.32,07           
2)   Veeti Savolainen                 KerU                      6.40,53           
3)   Eero Ranta                       LempKiYU                  6.47,71           
4)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  6.52,44           
5)   Jens-Aarne Kero                  IFRaseb                   6.57,61           
6)   Joona Koskinen                                             6.57,64           
7)   Ville Korhonen                   KerU                      7.20,93           


T15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,6
1)   Inka Peltola                     VehmU                     6.42,10           
2)   Linnea Kero                      TuUL                      7.21,69           
3)   Maija Oksa                       ViialVa                   7.35,59           


P15 300m aidat
Loppukilpailu
1)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  46,25             
2)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  47,00             
3)   Eero Ranta                       LempKiYU                  47,36             
4)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  49,75             


T15 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,2
1)   Minea Lindén                     LoimLei                   49,18             
2)   Salla Mäkipere                   LiedPa                    49,97             
3)   Camilla Silen                    TuUL                      50,60             
4)   Wilma Onnela                     TuUL                      51,89             
5)   Maija Männistö                   TuUL                      52,11             
6)   Maija Oksa                       ViialVa                   52,95             


P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  12,09             
     12,09  11,97  x      10,68  11,83  11,25  

2)   Eelis Kuusjärvi                  LempKiYU                  7,38              
     7,31   7,12   7,38   7,00   7,06   x      



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Salla Savikko                    RiihimKi                  12,59             
     11,62  12,59  12,11  12,22  12,29  11,63  

2)   Pinja Kukko                      LempKiYU                  6,91              
     6,15   6,25   6,58   6,91   6,67   6,02